Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiany na forum
Cześć, tu Martinez

temat pierwotnie był o czymś innym, ale z racji
wywiązania się fajnej rozmowy ze strony Scaraba, postanawiam go zamienić na temat stricte o najbliższych zmianach
dotyczących forum.

Zapraszam do dyskusji!

Odpowiedz
Bywam tu raz na ruski rok, ale czasem sobie przybędę i miewam takie momenty, w których warto sobie coś pokomentować.

Ja jestem świadomy, że życie dorosłe niestety nie pozwala na dawanie z siebie 100% na różnych płaszczyznach. W momencie, gdy musisz zadbać o własny związek/rodzinę/dzieci, masz na głowie ośmiogodzinną pracę z nadgodzinami, bądź po prostu zauważyłeś, że silnik WarCrafta 3 jest dość stary i nie będzie fanfarów z powodu faktu, że stworzysz zajebistą kampanię, to w tym momencie uświadamiasz sobie, że forum które ma może i parę lat, zaczyna zdychać bo ludzie zaczynają dorastać. Ilekroć ja miałem tendencję do tego, że wracałem sobie do edytora co jakiś czas (zwłaszcza, że sam miałem miliony pomysłów, które sobie tworzyłem wewnątrz głowy, obmyślałem na kartkach, potem przekładałem to w edytorze i tworzyłem poziomy), to zauważałem wprost - cholera, nic z tego nie będzie. I chociaż podobały mi się moje pomysły, to wydawało mi się, że mimo tego iż dawało mi to satysfakcję, bo pozwalałem sobie tworzyć coś dla siebie, tak jednocześnie zrozumiałem, że nikt oprócz mnie i paru osób w to nie zagra. Męczenie się ponad rok z jakimś epizodem, mając na głowie masę innych rzeczy doprowadza do tego, że przeprowadzasz chłodną kalkulację jaką jest fakt, że musisz się czegoś pozbyć ze swojego życia, by móc poprawnie funkcjonować. I tak zdaje się, że edytor do WarCrafta czy zajmowanie się stroną nie są jedynymi priorytetami w życiu. Nie mówię tego w imieniu wszystkich, ale przynajmniej ja się tak czuję - dorosłe życie przytłacza niesamowicie, jeśli nie ma się bogatych rodziców i szczęścia na start (nie jest to oczywiście przytyk w niczyją stronę, po prostu stwierdzam fakt).

Jeśli chcemy patrzeć na przyszłość tego forum, to moim zdaniem ono prędzej czy później umrze - niestety, nie będzie trwało wiecznie. Osobiście sam nie dopilnowałem, by się rozwijało, oprócz tego że byłem inicjatorem podczas zakładania tego forum - wraz z kilkoma osobami, które jeszcze na forum battlenetu chciały stworzyć coś nowego. Były koncepcje, by stworzyć coś razem, ale nie było jednego planu - brakowało siły przywódczej, która stworzy design i będzie można się tym designem kierować. Poruszam ten temat, ponieważ chciałem przejść do innego tematu kompletnie.

Czemu nie można byłoby przysiąść się do silników, całkowicie olać temat WarCrafta (który już mimo wszystko umiera, nawet po patchach które wprowadza Blizzard, psując ,więcej niż naprawiając) i stworzyć własną grę? Mamy tu wspaniałych ludzi od kodu, miliony pomysłów które się tu przewinęły, ludzi którzy mogliby być screenwriterami i level designerami, a potencjał zdaje się marnować. Sam byłbym chętny na taką koncepcję, jeśli parę osób zebrałoby się by móc podzielić się moją wizją dla przyszłości takiego projektu. Osobiście sądzę, że taki pomysł miałby duży sens, gdyby poświęcić trochę zapału, chęci i umiejętności by stworzyć coś własnego - nawet głupia, szybka gra RPG bądź prymitywny RTS byłby już sukcesem. Nikt nigdy nie kierował się w stronę gier AAA, a zakładam że wiele osób ma doświadczenie z tym biznesem na co dzień (gdzie ja sam pracuje dla wielkiej korporacji produkującej gry, więc wiem jak wygląda cały proces tworzenia gier od strony developera, ale nie mam sam pojęcia jak wygląda samo kodowanie).

Jeśli ktoś byłby chętny na taką działalność, to zapraszam do rozmów. Wiecie gdzie mnie znaleźć. ^^
Odpowiedz
Szczerze mówiąc mi też specjalnie nie zależy na dalszym pompowaniu Warcrafta na tym forum. Jestem za rozwijaniem różnych gałęzi od samego początku,
po prostu WarcraftIII to obecnie mój konik i mimo wszystko fajnie jeśliby taki dział jednak został.

Głównym problemem jest to, że niby mamy coś, ale nie wiadomo co z tym wszystkim zrobić. Wiem, że mój post brzmi mocno pretensjonalnie,
ale po prostu trzeba czasem na kogoś nakrzyczeć, aby się obudził.
Poradniki również nie wezmą się znikąd, muszą pojawić się ludzie, którzy będą chcieli je napisać i czytać.
Zobaczcie co zrobiliście - zamiast się na czymś skupić zakładamy 8 sub-forów o silnikach, zamiast skupić się na czymś konkretnym/

Weźmy po prostu wszyscy razem zróbmy burze mózgów, na jakimś discordzie i ustalmy jak to wszystko ma wyglądać, zamiast
zakładać kolejne tematy z magicznym "CZASEM ZMIAN"....
ja mam sporo czasu, więc jestem idealnym kandydatem na jakąś funkcję.

Cd pomysłu ze stworzeniem wspólnej gry, kurcze.. to byłby  świetny pomysł! Ściągalibyśmy ludzi z różnych stron, razem ustalali fabułę, ktoś
by się zajmował grafiką, ktoś inny dźwiękiem a rada by wszystko nadzorowała i ustalała hierarchię w zespole.
Myślę, że nawet mógłbym stworzyć discord który byłby poświęcony wyłącznie tworzeniu takiego produktu. Oczywiście non-profit. 

----
Odniosę sie jeszcze do czasu dla  forum. (Nie wiem czy nawiązywałeś do Wratha, czy piszesz totalnie ze swojej perspektywy),
chodzi mi o to, że człowiek we wszystkim powinien być konsekwentny. Jeśli coś zjebałem, zaniedbałem termin, wracam następnego dnia i przepraszam.
I bez różnicy czy to mój kolega z podwórka czy żona z dzieckiem. Wszystkich szanujmy tak samo.

Odpowiedz
Ja zawsze marzyłem żeby zrobić coś wspólnie z Wami chłopaki. I pomysły sie rodziły i niestety umierały. Pamietam ostatni, mieliśmy zrobić Wowa. Stachu zrobił super teren(czy może to był Shadow? Nie pamietam :/ ), ja sie nakodziłem, a reszta osób które miały pomagać zrobiły niewiele albo zupełnie nic. O ile pomysł zrobienia gry wspólnie brzmi super, to zapewne znowu bedzie to wyglądało podobnie. Tworzenie gry wymaga mnóstwo czasu i motywacji wewnętrznej, nie widzę jak wszyscy do końca wytrwają przy tym.

Sam piszę grę, więc od strony kodowej ogarniam wszystko, lecz mam wszystkie tekstury, dźwięki i pomysł więc nie potrzebny mi nikt do pomocy. Dla przykładu podam kilka cyferek:
- okoli 100tys tekstur. Tyle ich mam. Wyobrażacie sobie ze jakaś osoba tutaj zrobi chociaż 1000?
- 10tys wszelkich efektów dźwiękowych
- około 200 przygotowanych map

To jest ogrom pracy, nie każdy wytrwałby przy tym zbyt długo.
Odpowiedz
Nie ma potrzeby rzucać się z motyką na słońce. Po cóż nam by było 200 map, skoro gra wyszłaby blado i miałaby
kiepską fabułę?
Robienie mapki w warcraft 3 to trochę inna para kaloszy bo mamy już gotowy silnik, modele pobierać można ze stron 
i zostają jedynie wyzwalacze/fabuła/teren.
A mimo to nawet za wc3 się dobrze nie wzięliśmy. Co prawda będzie niedługo okazja, żeby się lepiej zintegrować, jak wyjdzie ta cała próba bogów.

Może ktoś będzie miał pomysł, jak usprawnić moda, może ktoś inny będzie chciał dodać coś od siebie, poprawić animacje - napisze mi
pomysł na nową misję, do przyszłego sezonu..
Jakoś trzeba z całą pewnością zacząć. Lepiej małymi krokami, ale robić, niż pozostać w strefie marzeń o wielkich rzeczach.
I tak na pierwszym miejscu powinien być fun, z całej roboty. ;)

Odpowiedz
"Jego świątobliwość Wielki Inkwizytor wesprze was w krucjacie owej, kiedy tylko znajdzie czas pomiędzy codziennymi obowiązkami i walką na froncie wskrzeszenia community AoX" ~ rzecznik Wielkiego Inkwizytora

Zaprawdę powiadam wam, że Scarab napisał wiele prawdy. Czas płynie nieustannie i jest go coraz mniej, przy samym forum z chęcią pomogę, a przy wspólnym projekcie raczej nie, cóż ludzie mają cechy lepsze i gorsze i do takich rzeczy się nie nadaję.
Odpowiedz
A ty co książke piszesz? Czy przygotowujesz sie do występu w teatrze z XIX wieku?

Odpowiedz
Przepraszam bardzo, ale może trochę wyrozumiałości Panowie? Nie zostawiłem forum bez opieki, prawda? Mam masę problemów rodzinnych, zacząłem nową pracę, plus mam wiele innych zajęć. Niestety tego jest na mojej głowie zbyt dużo i o ile mnie pamięć nie myli, wspominałem, że szykuje się gorszy okres w życiu.
Dlatego prosiłbym, aby nie zarzucać mi tego typu rzeczy, ok? :)

Co do tego, że minęły 3 dni. Chłopie to jest luźny konkurs, jak ktoś wygra nagrodę, to ją dostanie, spokojnie. Konkurs wydłużyłem, a zaznaczyłem, że fajnie jakby było z czego wybierać. Skoro tak się upierasz na tym, żebym konsekwentnie trzymał się swoich słów, to konkurs nie jest rozstrzygnięty, bo nie ma z czego wybrać.

"WrathAmon nie jest konsekwentny w tym co robi. Założył konkurs, a kiedy nie było prac w terminie, po prostu sobie go przełożył."

Nie zapomniałem, zwyczajnie nie miałem kiedy. Wiesz czasem tak jest, że dużo się dzieje.

"Jestem egoistą i chce, żeby miejsce w którym przebywam było warte mojego czasu.

Nie chce rezygnować z tego forum. Chcę żeby w końcu coś się działo. I to nie jest też tak, że ja mam teraz zrobić wszystko
dla was. Porobić reklamy, discordy facebooki. No wam też powinno zależeć. Ja swoją pomoc zaoferowałem i czekam.

Powiem wam wprost, chciałbym zostać adminiem. Tak, żebym czuł że mam realny wpływ na zmiane tego forum.
Bo mnie nadal to forum jeszcze obchodzi. Jeśli nie mogę nim być - chcę wiedzieć czemu, albo jak mam się wykazać. Tyle ode mnie pozdrawiam"

Ooooo Panie... żeby być Adminem to musisz:
- świecić przykładem. A takie coś powinieneś najpierw załatwić prywatnie. Pomyśleć logicznie, że drugi człowiek może być zarobiony i mieć różne sytuacje życiowe, zrozumieć i np. poczekać do niedzieli. Bo w wolny dzień pewnie wejdzie na forum.
- realnie zmieniać forum, bez profitów. A sam bym Ci to zaproponował.
- być bardziej wyrozumiały i dyplomatyczny.

Podsumowując, to uważam, że jednak jest za wcześnie, żebyś był Adminem, moderatorem itd. O konkursie pomyślę, bo chciałbym, aby było to fair play i żeby faktycznie było z czego wybierać, może nawet przedłużę termin ze zwiększeniem nagrody. Nie wiem, dam odpowiedź jutro.

PS
Nie bede rozdawał banów, bo nie mam zamiaru nikogo karać, dlatego, że wyraża swoje zdanie. Z tego wszystkie zauważyłem jedną fajną opcję, stworzenie jakiejś gry wspólnie, nawet jakiejś ogłupiająco prostej. I faktycznie chciałem w tamtym kierunku popchnąć forum, dlatego chciałem działy z językami programowania. A z warcrafta zrobić tło i zepchnąć wszystko co jest z nim związane w jeden dział.
Odpowiedz
Przedłużanie konkursu nie ma sensu, bo zrobi się z tego jakaś ponura parodia.
Znowu nikt nie weźmie udziału, my z ravanem coś ogarniemy i tyle z tego będzie.

Jak już chcesz coś zrobić, to załatw nam jakąś nagrode pocieszenia (za te dni, które robiliśmy mape) i zorganizuj taki konkurs, w którym
ktoś będzie chciał wziąć udział. Nwm jakiś łatwiejszy czy cokolwiek.
Może jakieś 2 pkt reputacji, trochę nas udobruchają? Wybacz, ale my też poświeciliśmy swój czas.
W ogóle nie rozumiem, czemu nie dopuszczasz wygranej walkowerem? Każdy miał prawo wziąć udział, a jednak nikt poza nami tego nie zrobił.

cd admina, to tak sobie wtrąciłem. Wiem, że taka funkcja trafia się głównie tym, którzy się zbytnio nie wychylają
i nie awanturują się w wielu kwestiach. Tak po prostu działa świat.
Więc nawet gdybym pomagał więcej niż axator i założył więcej projektów niż każdy razem wzięty na forum, nie oczekiwałbym że byś chciał mi taką funkcje zaproponować ;)
i oczywiście nie mam o to pretensji.
Co do pomocy forum, oczywiście, bardzo chcę to zrobić. Jak już mówiłem, zacznę od tego discordzika, a potem zobaczymy.

Trochę się nakręciłem, nie powiem. Trochę wyolbrzymiłem całe wydarzenie, nakręcając przy tym biednego ravana.
Mimo to nie cofam swoich słów, bo nie lubię bylejakości i niekonsekwencji. Problemy w rodzinie to jedno, a wejście na forum na dosłownie 10 minut żeby coś sprostować to drugie. Choćby 
w 5 słowach. Konkurs zawsze mógł być ogarnięty przez 2 lub więcej osób. Stachu i axator są cały czas na forum,
podzielilibyście się obowiązkami i 66% czasu z głowy.
Pamiętaj o tym na przyszłość ;)
No i co, to chyba tyle na ten moment. Dzięki że odpisałeś, jak będziesz miał kiedyś chwile, to zajrzyj do mojego 
planu rozwoju forum, może cie kiedyś zainspiruje. Bo nawet nie wiem czy go czytałeś. Wielkie pozdro ;3

---------------

aha odbijając troche od tematu, jak mówiłem kiedyś,
zrobienie z warcrafta 3 jednego, hermetycznie zamkniętego działu nie ma na razie sensu, okej, 
niech nie będzie on głównym atrybutem tej strony, ale zasługuje (choćby przez wzgląd na ilość tematów)
na własny rozbudowany dział. Czyli tak jak jest teraz

wentualnie możecie przesunąć tą zakładke troche niżej, żeby jezyki programowania pojawiały się pierwsze, po wejściu na strone

Spoiler

[Obrazek: c06209dca3a34.png]

coś w tym stylu

Odpowiedz
"cd admina, to tak sobie wtrąciłem. Wiem, że taka funkcja trafia się głównie tym, którzy się zbytnio nie wychylają
i nie awanturują się w wielu kwestiach. Tak po prostu działa świat.
Więc nawet gdybym pomagał więcej niż axator i założył więcej projektów niż każdy razem wzięty na forum, nie oczekiwałbym że byś chciał mi taką funkcje zaproponować Oczko
i oczywiście nie mam o to pretensji.
Co do pomocy forum, oczywiście, bardzo chcę to zrobić. Jak już mówiłem, zacznę od tego discordzika, a potem zobaczymy."

Nie mam nic przeciwko ludziom, którzy wyrażają własne zdanie, ale często nie odpowiada mi forma w jakiej to robią. Rób swoje, bądź fair, a na pewno to zaprocentuje obojętnie w jakiej dziedzinie życie, nie tylko na forum. Tak akurat działa świat :)

A co do reszty konkursów itd. to pomyślę :)
Odpowiedz
Robie swoje, jestem fair, wszyscy bądźmy.

za 8 dni wrzucam projekt, możliwe,
że będzie to pierwsza iskra do większych zmian. Taką mam nadzieję. Pozdrawiam i miłego dnia ;)

Odpowiedz
To rób tak dalej a to zaprocentuje, przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś faktycznie był tym Adminem jak się wykażesz i forum się rozrośnie.

Również pozdrawiam.
Odpowiedz
Powiem szczerze że poza reaktywacją forum, przydałoby się złożyć nową kadrę moderską,
bo nie może być tak że osoby, na których polega najwięcej osób, po prostu się nie udzielają, albo
ignorują niektórych członków, bo mają taki kaprys.
Moderator powinien być bezstronny. Jeśli ktoś spamuje moderatorowi na skrzynce, ma prawo ukarać go ostrzeżeniem, albo ujemnym punktem reputacji.
Powiedzmy to sobie szczerze, ma takie prawo, jak nikt inny, bo
w jego zadaniu leży sprawdzanie wszystkich wiadomości, które dostaje.

(okej, może teraz nie jest to takie ważne, bo bała aktywność i można równie dobrze poprosić jakiegoś admina, ale na przyszłość)

Jak to wygląda u nas?
T0tanic wchodzi bardzo rzadko że aż szkoda do niej pisać, a Midas.... no po prostu sobie mnie zablokował.
Zgłosiłem kilka punktów reputacji (i to swoich), to sobie wziął, popatrzył i poszedł. No i wyrąbane.

Nie każdy musi chcieć pisać z każdym, ale kiedy jest się modem to się ma po prostu pewne obowiązki.
To jakby pani w biedronce powiedziała, że nie skasuje wam zakupów, bo was nie lubi, albo jej sie nie chce.
I co, szlibyście do kierownika sklepu (do admina), za każdym razem, aby was skasował? No nie bardzo chyba.

Odpowiedz
Ja osobiscie uwazam Martinezie, ze nie ma sensu póki co przyczepiac sie do Administracji jesli chcesz by forum odzylo a raczej znalezc i zaprosic wieksza rzesze nowych uzytkowników.
Tak jak Wrath i Scarab napisali - w pewnym wieku dochodzimy do wniosku, ze codzienne obowiazki biora jednak góre i nie da rady byc zawsze na kazda drobnostke. Jesli naprawde chcemy by forum sie rozroslo to przede wszystkim potrzebujemy wiecej ludzi zainteresowanych Warcraftem. Pare tygodni temu pisales, ze chcesz zostac ambasadorem forum na Discordzie, nie zebym sie czepial ale zanim zlozysz zazalenia na administracje zadaj sobie podstawowe pytanie czy sam wywiazales sie ze swojej obietnicy? Nie mam tutaj na celu wytykiwanie bledów ale jakos od tamtego tygodnia nie zauwazylem zadnych nowych uzytkowników na forum. Dolaczylem do kanalu nawet apke sciagnalem na telefonie by zobaczyc jak Ci ida sprawy ale oprócz niewychowanej gimbazy klnacej co drugi post nikt nic ciekawego nie napisal odnosnie Warcrafta a juz tym bardziej zarejestrowal sie na naszym forum.

Proponuje poprzestac niepotrzebne spory na naszym forum i wejrzec poza nie przyciagajac zarazem innych fanów Warcrafta, a tylko wtedy nasze forum wreszcie odzyje :).
Odpowiedz
Młody Ivar, powiem Ci tak - nie tędy droga. To forum jest poświęcone naszemu hobby, robienie modyfikacji do gier, to nasze hobby. My jako Administracja, ludzie, którzy założyli to forum również robimy to hobbystycznie. Nie mamy z tego tytułu żadnych profitów, nie zarabiamy na tym forum, to nie jest nasz sposób na dorobienie sobie, czy ogólny zarobek, my też to robimy z pasji. Ty takimi postami pokazujesz, że przyczyny umierania forum szukasz po naszej stronie. A to nie jest do końca prawda. Owszem mogę przyznać się do błędu, że źle oceniłem możliwości Starcrafta i liczyłem, że będzie tak popularny jak Warcraft, codziennie będą wychodzić mody, mapki i modele, będziemy cuda na kiju itd. A tu okazało się, że rzeczywistość spadła na mnie jak kowadło na kojota.
Ale ja tu widzę kilka innych przyczyn bardziej wpływających na Nas:
1. My jako fani, modderzy przedłużamy życie gier Blizzarda, to jak Blizzard się tym interesuje i to w co on inwestuje, odbija się na nas. Blizzard nie robi nowych dodatków do SC2, bo to jest gra pod rynek azjatycki, ich kampania średnio interesuje, więc bardziej opłaca im się inwestować w dowódców i tryb multi.
2. Gatunek RTS wymiera, więc i odbiorców zainteresowanych potencjalnymi modami jest mniej.
3. Warcraft przestaje już być tak atrakcyjny jak na początku, a przynajmniej jako strategia, historia jest kontynuowana w WoWie i ewentualnie w sposób ironiczny przedstawiona w HS.
4. Silnik Warcraft nie pociągnie wszystkie, a żeby coś zrobić w SC2, potrzeba specyficznego oprogramowania, do którego jest mniej poradników, ciężko je znaleźć nawet w wersji trial (bynajmniej ja nie umiałem znaleźć) itd. Więc pewnie z dodatkowych względu tworzenie modele pod SC2 jest nieopłacalne dla fanów.

Teraz opcje co my możemy zrobić:
Zmienić branżę i grupę docelową. Zrobić jakaś prostą grę i zobaczyć co dalej, trzymać tu poradnik pod język programowania w stronę gier, niż w stronę jednej gry. I to chcę zrobić, prędzej czy później.

Do dochodzą problemy życia codziennego plus jak to bywa mogą dojść problemy innej wagi. Dlatego nadal uważam, że ocena Administracji pod tym względem jest dla nas krzywdząca i niesprawiedliwa. To co Ci mogę powiedzieć Ivar, to żebyś nieco zluzował. Zarzucanie nam czegokolwiek i czepiania się słówek przez wklejanie zrzutów to szukanie na siłę haka na kadrę, która opiekuje się forum. Nigdy nie będzie tak, że Administracja albo Moderatorzy będą bezstronni, musimy rozstrzygnąć spór a co za tym idzie, ktoś będzie czuł się pokrzywdzony. Ja na Twoim miejscu bym zwyczajnie zaakceptował, że jesteśmy ludźmi w różnym wieku, a co za tym idzie, mamy różne problemy i kiedy to się zluzuje weźmiemy się za forum. Jeżeli tak bardzo chcesz być Adminem, uważasz, że zrobiłbyś to lepiej, to nikt Ci nie broni założyć własnego forum i pokazania nam złym i leniwym Adminom, jak to się robi.

Myślę, że forum i tak i tak będziemy opłacać, a za jakiś czas jakieś zmiany wprowadzimy, zobaczymy jak to się sprawdzi i albo to utrzymamy, albo będziemy myśleć nad czymś innym. I tyle. Myślę, że temat został wyczerpany.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości